نرخ واقعی بیکاران کشور چقدر است؟

کد خبر 9679 - 1392 09 | تاریخ: 1359 روز پیش-1392/09/12 | ساعت: 21:06

مشاور اقتصادی رئیس جمهور، وضعیت نامناسب اشتغال را در سال های آینده مهمترین چالش اقتصاد ایران ارزیابی و رکود تورمی را به عنوان بحران امروز اقتصاد معرفی کرد. مسعود نیلی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، کاهش تورم را بر ایجاد اشتغال مقدم دانست.

دولت گذشته مدعی بود که در سال 90 بیش از یک میلیون شغل ایجادکرده است اما نیلی آمار دیگری ارائه می دهد: با احتساب سال 91 متوسط ایجاد شغل در سال به حدود 81 هزار شغل می رسد. در مجموع طی سال های 84 تا 91 از بین هفت میلیون نفری که به سن کار رسیده اند تنها برای 560 هزار نفر شغل ایجاد شده است.

این کارشناس اقتصادی معتتقد است که وضعیت اشتغال در سال های آینده بدتر خواهد شد. به این ترتیب با توجه به اشتغال ناچیزی که در سال های گذشته ایجاد شده و از سوی دیگر انباشت 4.5 میلیون نفری افرادی که در سیستم آموزش عالی مانده اند، اگر این جمعیت به تدریج وارد بازار کار شوند وضعیت نامناسب اشتغال در سال های آینده مهم ترین مساله ی پیش روی اقتصاد ایران در کوتاه مدت خواهد بود.

در این شرایط مرکز آمار ایران در اعلام نرخ بیکاری تابستان 92، تعداد بیکاران کشور را نزدیک به دو میلیون و 563 هزار و 624 نفر برآورد کرده است. هرچند که همین نهاد آماری پیش بینی کرده است که در سال های آینده 8.5 میلیون نفر به بازار کار وارد خواهند شد که این موضوع چالشی جدی برای دولت یازدهم به حساب می آید. با این وجود طبق مصوبه شورای عالی اشتغال، مقرر شده است تا مرکز آمار تعداد دقیق تری از میزان مراجعان به بازار کار را استخراج کند تا مبنای تصمیم گیری در دولت قرار گیرد. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در تابستان امسال 10.4 درصد بوده است که نسبت به بهار 0.2 درصد کمتر برآورد شده است. در این میان وضعیت اشتغال جوانان که پیش از این رئیس جمهور نیز نسبت به آن هشدار داده بود، چندان مساعد نیست. بر مبنای اعلام مرکز آمار در تابستان امسال نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 24 ساله 23.9 درصد و نرخ بیکاری در بین جوانان 15 تا 29 ساله نیز 21.1 درصد بوده است.

امروز هم نوبخت معاون اول رئیس جمهور در صحن علنی مجلس تعداد جوانان بیکار را 3.5 میلیون نفر اعلام کرد.

 


منبع : اقتصاد ایرانی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 4 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار