انتقاد تند سوزان رایس از نقض حقوق بشر در چین و روسیه

کد خبر 9719 - 1392 09 | تاریخ: 1444 روز پیش-1392/09/14 | ساعت: 19:46

 
سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا در انتقادات خود به بازداشت یکی از کارشناسان حقوقی و وکلای حقوق بشری در چین و نیز برنده جایزه صلح نوبل که در سال 2009 در چین به اتهام براندازی و نوشتن طوماری در حمایت از کنار گذاشتن حکومت تک حزبی محکوم به 11 سال زندان شد، در چین استناد کرد.
سوزان رایس در اظهارات خود خطاب به نخستین اجلاس سالانه حقوق بشر در واشنگتن گفت: مردم چین هر چه بیشتر با محدودیت در آزادی‌های بیان، تجمع و مشارکت روبرو می‌شوند و این نشان‌دهنده کوته‌نظری است.
وی اظهار داشت: هنگامی‌ها دادگاه‌ها مخالفان سیاسی را به زندان می‌اندازند در حالی که آنها صرفا خواهان احترام به قوانین چین هستند، هیچ‌کس در چین از جمله آمریکایی‌هایی که در این کشور تجارت می‌کنند، احساس امنیت ندارند.
رایس همچنین انتقاداتی را نیز از روسیه مطرح کرد. به گفته سوزان رایس، روسیه دست به تلاش‌های نظام‌مند برای مقابله با اقدامات جامعه مدنی روسیه می‌زند و جامعه همجنس بازان در این کشور را تحقیر می‌کند و همسایگان خود نظیر اوکراین را تحت فشار قرار می‌دهد.
وی عنوان داشت: ما از بابت عدالت گزینشی و تعقیب قضایی کسانی که به فساد اعتراض دارند، متاسف هستیم در حالی که این فساد آینده اقتصاد روسیه را تیره کرده و قدرت آن برای ایفای نقش کامل خود در صحنه جهانی را کاهش می‌دهد.

 


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 7 + 4 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار