اگر قرص نخورم زندگی‌ام به هم می‌ریزد!

کد خبر 9739 - 1392 09 | تاریخ: 1448 روز پیش-1392/09/15 | ساعت: 18:36

عوارض مصرف ترامادول اما فقط مصرف‌کننده را تهدید نمی‌کند. گاهی ممکن است این دارو مقدمه‌ای باشد برای آسیب رساندن به دیگران.

طی سال‌های اخیر مصرف شیشه و مشروبات الکلی، بهانه بسیاری از افرادی است که به اتهام قتل دستگیر می‌شوند. آنها وقتی از سوی پلیس دستگیر می‌شوند ادعا می‌کنند که به خاطر مصرف شیشه یا مشروبات الکلی، در حالت عادی نبوده و نمی‌دانسته‌اند چه کار می‌کنند، اما حالا ترامادول هم به فهرست این بهانه‌ها اضافه شده است. در سال‌های اخیر، پرونده‌های جنایی زیادی در دادگاه رسیدگی شده که در آنها، مجرمان ادعا کرده‌اند پیش از ارتکاب جرم، قرص ترامادول مصرف کرده‌اند.


نمونه آن پسر جوانی است که چندی پیش در جریان یک درگیری ساده با دوستش، او را با ضربات چاقو به قتل رساند. این متهم به قتل که علیرضا نام دارد چند ماه پیش وقتی در دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه قرار گرفت درباره انگیزه‌اش از ارتکاب این جنایت گفت: «من و حامد با یکدیگر دوست بودیم. هیچ اختلاف قبلی هم نداشتیم اما چون من روی قرص بودم، با حامد درگیر شدم و او را کشتم. من آن روز  ترامادول مصرف کرده بودم و اصلا اختیار کارهایم دست خودم نبود».  
 

این جوان تنها کسی نیست که بعد از مصرف ترامادول مرتکب جرم شده است. در برخی پرونده‌های زورگیری هم متهمان اعتراف می‌کنند که برای بالا رفتن جسارتشان از قرص استفاده کرده‌اند و  چون به قول خودشان روی قرص بوده‌اند نفهمیده‌اند که چه کار‌هایی کرده‌اند.


در چنین مواردی، کارهای فرد ممکن است عواقب بسیار ناگواری  به همراه داشته باشد. اینکه طرف تصمیم بگیرد به هر نحوی که شده زورگیری را انجام دهد و حتی حاضر شود با استفاده از چاقو یا قمه، به طرف مقابلش آسیب برساند تا نقشه سرقتش را عملی کند. 
 

با وجود اینکه چنین ادعایی نافی مسئولیت کیفری این دسته از مجرمان نیست و در نهایت نمی‌تواند مانع مجازاتشان شود اما ادعای این افراد چندان هم بی راه نیست. آنها با مصرف 100 میلی‌گرم ترامادول، 10 میلی‌گرم مرفین وارد بدنشان می‌کنند و  بین 5 تا 7 ساعت از شرایط عادی خارج می‌شوند و در چنین شرایطی ممکن است دست به هر جنایتی بزنند. 


 اگر قرص نخورم زندگی‌ام به هم می‌ریزد 

بابک، 37 ساله، یکی از معتادان به ترامادول است. او بطور ناخواسته به این دارو اعتیاد پیدا کرد اما دیگر نتوانست آن را ترک کند. ماجرایی که باعث اعتیاد این مرد به ترامادول شد، داستان زندگی خیلی از کسانی است که حالا مصرف ترامادول بخشی از زندگی‌شان شده است. بخشی که بسیاری از آنها قادر به جدا شدن از آن نیستند.


بابک ماجرای معتاد شدنش را اینطور تعریف می‌کند: «حدود دو سال قبل برای اولین مرتبه ترامادول مصرف کردم. آن زمان با همسرم اختلاف داشتم. آن روزها دایم ناراحت و عصبانی بودم، وقتی برای یکی از دوستانم درد دل کردم ترامادول را معرفی کرد و گفت اگر روزی یک قرص بخورم حالم بهتر می‌شود. من هم چند ترامادول از داروخانه خریدم و خوردم. قیمت چندانی نداشت و مصرف آن بدون دردسر به نظر می‌رسید اما بعدا متوجه شدم با دست خودم مشکل دیگری را وارد زندگی‌ام کرده‌ام.»


بابک هم مثل همه معتادان به ترامادول، روزهای اول بعد از خوردن قرص ترامادول، احساس خوبی داشت اما: «چند روز اول خیلی خوب بود. دیگر احساس خستگی نمی‌کردم. تا چند ساعت شاد بودم و مشکلات از یادم می‌رفت. قبلا گاهی سردرد می‌گرفتم اما این قرص سردردم را خوب می‌کرد ولی بعد از چند روز، کم‌کم تاثیر قرص از بین رفت.»


این خاصیت داروهای شبه‌مخدر است. با گذشت مدتی از شروع مصرف، بدن نسبت به آنها مقاوم می‌شود و باید میزان مصرف را بالا برد. بابک هم این کار را کرد: «چون قرص دیگر اثر اولیه‌اش را نداشت از آن به بعد روزی دو قرص می‌خوردم. اما این کار هم فایده‌ای نداشت و بعد از مدتی مجبور شدم قرص قوی‌تری بخورم. همینطور ادامه دادم تا اینکه حالا یک بسته قرص در جیبم است و هر وقت دچار احساس بدی می‌شوم، یکی می‌خورم.»


شروع مصرف ترامادول در دست خود فرد است اما تضمینی وجود ندارد بعد از یک مرتبه مصرف خودسرانه به آن معتاد نشد. بابک هم بعد از مدتی، اعتیاد شدیدی نسبت به ترامادول پیدا کرد و نمی‌توانست بدون آن زندگی کند. او می‌گوید:« وقتی ترامادول مصرف نمی‌کنم، همه بدنم درد می‌گیرد. خیس عرق می‌شوم . اعصابم بهم می‌ریزد و در نهایت چون نمی‌توانم این وضعیت را تحمل کنم باز هم سراغ قرص می‌روم.

 

با اینکه ظاهرم را خوب نگه داشته‌ام اما معتادم. اگر یک روز قرص نخورم زندگی‌ام به هم می‌ریزد. خیلی از افراد مثل خودم به این دارو اعتیاد دارند و اگر چند ساعت در دسترس‌شان نباشد زندگی‌شان مختل می‌شود. من هم به این قرص معتاد شده‌ام. کاری نمی‌شود کرد. چند مرتبه خواستم آن را کنار بگذارم اما نتوانستم.»


از جمله مهمترین خطرات مصرف ترامادول، ترکیب آن با برخی داروهای دیگر است که گاهی منجر به مرگ می‌شود. بابک هم در این باره تجربه تلخی دارد:« چند وقت قبل یکی از دوستانم که به شیشه اعتیاد داشت یک ترامادول خورد و کارش به بیمارستان کشید. دکترها گفتند اگر او را کمی دیرتر به بیمارستان می‌رساندیم فوت می‌شد. به جز این، خودم هم شنیده بودم چند نفر که مشروبات الکلی یا مواد مخدر مصرف می‌کرده‌اند بعد از خوردن ترامادول فوت شده‌اند.»


ترک ترامادول کار سختی است اما غیرممکن نیست. بسیاری از معتادان به این دارو توانسته‌اند آن را از زندگی‌شان بیرون کنند اما بابک همچنان گرفتار ترامادول است. او درباره ترک کردن می‌گوید: «چند مرتبه خواستم ترک کنم اما نشد. نمی‌دانم باید چه کار کنم. ترک کردن اراده می‌خواهد. از همان اول نباید سراغ این دارو می‌رفتم که حالا بخواهم با دردسر و هزینه زیاد ترکش کنم.» 
 

ترامادول، کالای پرفروش داروخانه‌ها

فروش موادمخدر به دلیل غیرمجاز بودن آن ممنوع است و جرم محسوب می‌شود اما داروی ترامادول کاملا قانونی است و فروش آن چندان محدودیتی ندارد، با وجود اینکه   این دارو در اصل برای درمان بیماران است اما بیشتر خریداران آن بیماران نیستند. بلکه افرادی هستند که به آن اعتیاد پیدا کرده‌اند.


مسئول یکی از داروخانه‌های تهران در گفت‌وگو با سرنخ اطلاعات جالبی درباره میزان فروش این دارو ارائه می‌کند. 
 

   بطور روزانه چه مقدار داروی ترامادول در داروخانه شما فروخته می‌شود؟
آمار دقیقی ندارم اما ترامادول یکی از پرفروش‌ترین دارو‌هاست.

 

   قیمت آن چند است؟
یک ورق 10 تایی آن 800 تومان است.

 

   معمولا چه افرادی ترامادول می‌خرند؟ 
بطور دقیق نمی‌شود گفت. اما فکر می‌کنم بیشتر آنها جوان باشند.
  

 بیشتر کدام شکل از ترامادول فروش می‌رود؟
این دارو دو نوع قرص 50 و 100 میلی‌گرمی دارد و یک نوع آمپول. بیشتر مشتریان ما قرص 100 میلی‌گرمی می‌خرند. افراد کمی که آمپول آن را می‌خرند نسخه دارند و معلوم است با تجویز پزشک، ترامادول مصرف می‌کنند و واقعا بیمار هستند اما درصد بالایی از کسانی که سراغ قرص می‌آیند به ترامادول اعتیاد دارند. 

 

   تا حالا شده افراد کم‌سن و سال هم از شما ترامادول بخواهند؟
بله. متاسفانه پسرهای جوان و خیلی کم‌سن و سال هم گاهی از این دارو می‌خواهند.
  

 مگر نباید این دارو با نسخه فروخته شود؟
شکل کلی کار این است که برای هر دارویی نسخه لازم است اما مدت‌هاست در داروخانه‌ها روال شده که بعضی داروها که عمومیت پیدا کرده‌اند، بدون نسخه هم فروخته می‌شود. متاسفانه خریداران هم بی‌اطلاع از عوارضی که دارد به داروخانه می‌آیند و برای چند لحظه سرخوشی و رفع خستگی، ترامادول می‌خرند و مصرف می‌کنند. 

 

  به نظر شما آنها از عوارض این دارو بی‌خبرند؟
اگر خبر داشتند که آن را مصرف نمی‌کردند


منبع : همشهری سرنخ

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 3 چند است؟

ADVERTISING