سریالهای ترک، ابزاری برای توسعه فرهنگی و اقتصادی این کشور!

کد خبر 9741 - 1392 09 | تاریخ: 1443 روز پیش-1392/09/15 | ساعت: 18:56

این روزها تب سریال دیدن که معمولا به صورت فصلی روانه بازار میشوند در همه جای دنیا مرسوم است. درحال حاضر سریالهای ترکی نه تنها در خود این کشور بلکه در ایران، کشورهای عربی و در کل خاورمیانه از شهرت زیادی برخوردار شده اند. ساخت سریال‎هایی که بتواند مخاطبان زیادی را جذب کند، تقریبا از 10 تا 15 سال قبل در کشور ترکیه شروع و رفته رفته به یک صنعت بزرگ تبدیل شده تا جایی که بینندگانی از کشورهای همسایه را نیز با خود همراه کرده است. بسیاری از سریالهای ترکی علاوه بر این که مردم خود را جذب کرده اند، توانسته اند با دوبله و فروش در شبکه های تلویزیونی دیگر کشورها هم به شهرت برسند و دامنه نفوذ آنها از سال 2011 تا کشورهای منطقه بالکان، سنگاپور، ویتنام و برخی کشورهای آفریقایی چون ساحل عاج، نیجر، سنگال و سومالی هم رفته و از این طریق حدود 60 میلیون دلار درآمد ارزی وارد ترکیه شده است. در این میان نکته جالب در مورد کشور یونان است که سریال‎های ترکی در این کشور با زبان اصلی و زیرنویس یونانی پخش میشوند. از هر دو شهروند یونانی یک نفر بیننده این سریالهاست و تاثیر این برنامه ها تا جایی بوده که تعداد علاقه مندان شرکت کننده در کلاسهای آموزش زبان ترکی از یک درصد به ۱۰ درصد افزایش یافته است.

 

کشورگشایی دوباره عثمانیها

در میان سریالهای پرطرفداری که از شبکه های مختلف ترکیه پخش می شود، این روزها سریالی که از زندگی سلطان سلیمان یکم، مشهورترین سلطان عثمانی اقتباس شده است، طرفداران بیشتری دارد. این سریال در ترکیه با نام « Muhteşem Yüzyıl» پخش میشود و به معنی «سده باشکوه» است. اما بعد از آنکه شبکه های تلویزیونی عربی اقدام به خرید آن کردند نام آن را به «حریم سلطان» تغییر دادند و به همین دلیل این سریال با همین نام در ایران شناخته میشود. سریال سده با شکوه، زندگی یکی از قدرتمندترین پادشاهان عثمانی را بین سالهای ۱۵۲۰ تا ۱۵۶۶ میلادی نشان میدهد که برای گسترش حکومت خود تا کشورهای اروپایی نیز پیش رفت و توانست دوران فرمانروایی خود را از این طریق ماندگار کند. این سریال با الهام از یک موضوع تاریخی، بخشی از زندگی سیاسی و اجتماعی سلطان سلیمان را نشان میدهد که گذشته از هزینه ای که برای ساخت دکورها و جلوه های ویژه آن به کار رفته، با به‌ تصویرکشیدن زندگی خصوصی یکی از پادشاهان عثمانی و رقابتهایی که زنان حرمسرا برای کسب قدرت با یکدیگر داشته اند، با موضوعی تازه در مقایسه با دیگر سریالهای ترکی، جای خود را در میان مردم باز کرده است. 
این درحالی است که در جستجو برای یافتن آخرین اخبار و میزان استقبال از این سریال در اینترنت به این مطلب رسیدیم که پخش سریال سده باشکوه، انتقادات و اعتراضاتی را در کشور ترکیه برانگیخته است. برخی از بینندگان به آنچه ارائه تصویری «نامحترمانه»، «شرم آور» و «خوشگذران» از شخصیت تاریخی سلطان سلیمان میخواندند، واکنش نشان دادند. شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه ادعا کرده که بیش از ۷۰هزار شکایت درباره این سریال دریافت کرده است و به شو تی وی اخطار داده تا به خاطر نمایش نادرست «حریم خصوصی یک شخصیت تاریخی» به صورت عمومی عذرخواهی کند. گویا رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه هم نمایش این سریال را به دلیل «بد جلوه دادن تاریخ ترکیه به نسل جوان کشور» محکوم کرده است. در همین خبرها نقل شده که میرال اوکای، نویسنده فیلمنامه نیز گفته است که منتقدان قدری عجله کرده اند زیرا در فصلهای آینده، معترضان تصویری متفاوت از آنچه تصور کرده اند از این شخصیت می بینند.البته این اولین بار نیست که ضمن پخش یک سریال در ترکیه، واکنشهای مخالفی وجود داشته است. 
خیلی از این سریالها سودهای مالی فراوانی برای صاحبان شبکه ها دارند و به همین دلیل آنها تمام تلاش خود را میکنند تا سریال متوقف نشود. شبکه ها هم برای جلب رضایت مردم، سریالها را با فرهنگ جامعه خودمان تطبیق میدهند تا بیننده های بیشتری داشته باشند.

 

ترکها چگونه بازار را به دست آوردند؟ 

در ترکیه شبکه های خصوصی زیادی اقدام به ساخت و پخش سریال میکنند اما در میان آنها شبکه های STAR TV، SHOW TV، KANAL TV، A TV و TRT 1 از همه معروفتر هستند. تعدادی از این سریالها که در ایران با نامهای «عشق ممنوع»، «ایزل»، «عاصی»، «عشق و جزا»، «دره گرگها» و... شناخته میشوند، مورد توجه قرار گرفته اند. در کنار توجه به ساخت سریالهایی که داستان آنها بتواند با مردم زیادی ارتباط برقرار کند و وجوه مشترکی با مردم ترکیه و به خصوص فرهنگ کشورهای همسایه داشته باشد، باید به تلاش ترکها برای دردست گرفتن بازار فروش اشاره کرد. 
یکی دیگر از سریالهایی نیز که توانست آوازه ترکیه را تا سرزمینهای دورتر ببرد، «عشق ممنوع» (ask-i memnu) بود که در ترکیه هم با همین نام شناخته میشود. این سریال از روی رمان مشهور خالد ضیا اوشاکلی گیل و به سفارش کانال دی ترکیه در دو فصل تولید شد. موضوع آنهم عشق ممنوع دو نفر را که در خانه ای در استانبول اقامت دارند، روایت میکند. عشق ممنوع در یکی از کانالهای آمریکا با زیرنویس انگلیسی، در کانادا در یک کانال اینترنتی و در یکی از شبکه های آمریکای لاتین پخش شد. در پی استقبال از این سریال، بازیگر نقش اول زن، برن سات بیش از ۲۰ جایزه برای بازی خود دریافت کرد...

 

یک شهر، بار یک کشور را به دوش می‎کشد

 نه تنها سریال عشق ممنوع بلکه همه سریالهای مطرح ترکیه در شهر استانبول ساخته شده اند. ساحل و مراکز دیدنی این شهر باعث شده است فیلمسازان بیشترین توجه خود را به این شهر داشته باشند. تصویری که از ترکیه در تمام این سریالها ارائه میشود تنها از یک شهر و آنهم استانبول یعنی قطب گردشگری ترکیه است. بنابراین در کنار داستانهایی که بتواند برای یک یا دو فصل کشش داشته باشد باید صحنه های دیدنی این شهر را هم به یکی از نکات جذاب شدن سریالهای ترکیه اضافه کرد. هاکان، استاد رشته معماری یکی از دانشگاههای استانبول در مورد این سریالها میگوید: «به هرحال این سریالها داستان هستند و برای سرگرمی مردم ساخته شده اند برای همین نباید تصور کنید با دیدن این برنامه ها میتوانید به راحتی فرهنگ و زندگی مردم ترکیه را مشاهده کنید.» او معتقد است: «آنچه در این سریالها نشان داده میشوند، الگویی غربی و مدرن است درحالیکه هنوز خیلی از مردم کشور ما با این سبک زندگی فاصله دارند و پایبند سنتهایشان هستند.»
 واقعیت این است که بار مالی فروش و معروف شدن این سریالها تنها به جیب سرمایه گذاران آنها نمیرود. مسوولان کشور ترکیه تنها به حمایت از تولید سریالها و آثار تلویزیونی که قابلیت پخش در کشورهای دیگر را داشته باشند، بسنده نکرده اند. آخرین خبرها حاکی از آن است که به منظور تقویت دیگر صنوف، قانونی در ترکیه تصویب شده است که از این پس کالاهای ساخت این کشور میتواند در سریالها مورد استفاده قرار بگیرد تا  دیگر محصولات ترکیه هم فروشندگان منطقه ای خود را پیدا کنند. با این که تنها یک دهه از تلاش ترکیه برای ساخت سریالهایی میگذرد که مخاطبان جهانی داشته باشند اما هماهنگی بخشهای مختلف اقتصادی، قضایی، اجرایی و فرهنگی باعث شده است این سریالها بتوانند هرچه زودتر پله های رشد را طی کنند و به ابزاری برای توسعه فرهنگی و اقتصادی این کشور تبدیل شوند.


منبع : همشهری ماه

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر