پیش‌بینی برنده نوبل اقتصاد: بحران اقتصادی ۲۰۱۴ در راه است

کد خبر 9762 - 1392 09 | تاریخ: 1441 روز پیش-1392/09/16 | ساعت: 16:56

 رویترز گزارش داد: اوگن فاما که جایزه ۱.۲ میلیون دلاری نوبل را با روبرت شیلر و لارس پیتر هانسن تقسیم کرد پیش بینی کرد ایالت‌های مقروض در آمریکا و اروپا تهدید همیشگی اقتصاد جهان هستند.


 

وی در گفتگویی با رویترز گفته که بازارهای سرمایه اعتباری برای بدهی‌‌های این کشورها نمی‌شناسند و آن‌‌ها نمی‌توانند خود را تامین مالی کنند.  وی گفته اگر بحرانی دیگر رکود دیگری رخ دهد به سرعت جهانی می‌شود.
فاما که پدر مالیه نوین لقب گرفته و جایزه نوبلش را به خاطر موضوع قیمت‌های بازار و حباب‌های دارایی گرفته از داده‌‌های مربوط به وضعیت بازار کار آمریکا انتقاد کرد.  وی در این باره گفته که اصلا اطمینانی به این آمارها ندارد. نرخ بیکاری در آمریکا به پایین‌ترین سطح در ۵ سال گذشته رسیده و رقم ۷ درصد را ثبت کرده است. وی گفته تنها دلیلی که نرخ بیکاری در آمریکا به این حد رسیده این است که مردم از یافتن شغل مایوس شده و در خانه ها مانده اند.
وی تاکید کرده که فکر نمی‌کند بحران اقتصادی به پایان رسیده باشد. وقتی از وی درباره قیمت‌های بالای بازار سهام پرسیده شد وی پاسخ داد که شرکت ها به بالاترین سطح بازدهی و کارآیی از زمان بحران اقتصادی ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ رسیده اند

 


منبع : شبکه ایران

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 8 + 5 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار