استفاده زیاد از کامپیوتر حافظه کودکان را ضعیف می کند!!!

کد خبر 9781 - 1392 09 | تاریخ: 1445 روز پیش-1392/09/17 | ساعت: 11:32

 يک روانشناس با هشدار نسبت به استفاده زياد کودکان از کامپيوتر و ابزار ديجيتال گفت: کودکاني که زياد از اين وسايل استفاده مي‌کنند، در خطر ابتلا به ضعف حافظه قرار دارند.

عبدالله اميدي در گفت‌و‌گو با فارس، گفت: برخي کودکان و نوجوانان از ابزار ديجيتالي به ويژه رايانه و اينترنت بيش‌از حد معمول استفاده مي‌کنند که اين رفتار مي‌تواند به حافظه آنان ضرر وارد کند. وي افزود: پژوهش‌ها نشان مي‌دهد که کودکاني که از کامپيوتر و تلفن همراه استفاده مي‌کنند دچار مشکلات عصب شناختي مي‌شوند.

اميدي اظهار داشت: استفاده زياد از رايانه بخش‌هايي از مغز را دچار کم کاري مي‌کند که فرد را به اختلالي شبيه آنچه سالمندان بر اثر کهولت سن به آن دچار مي‌شوند، مبتلا مي‌کند. وي ادامه داد: زوال عقلي ديجيتال نتيجه استفاده طولاني مدت کودکان از رايانه است که موجب کاهش يادگيري مي‌شود. وي افزود: مکانيزم اين اثر به دليل اين است که کودکاني که از رايانه استفاده مي‌کنند کمتر فکر مي‌کنند، بنابراين دچار نقص در حافظه و کارکردهاي ذهني مي‌شوند. اين متخصص بهداشت رواني گفت: حضور بيشتر والدين در خانه و توجه به تربيت فرزندان مي‌تواند از وابستگي آنها به ابزار ديجيتالي بکاهد.

وي افزود: اگر والدين زماني که در منزل هستند به صرف غذا با فرزندان بپردازند و با آنها بازي کنند،‌کودکان کمتر به رايانه و تلفن همراه پناه مي‌برند.

عضو هيئت علمي‌دانشگاه علوم پزشکي کاشان خاطر نشان ساخت: گاهي تماشاي يک برنامه کودک يا فيلم از سوي والدين با کودکان مي‌تواند موجب دلگرمي ‌کودکان شود. چرا که ابزار ديجيتال نبايد جاي والدين را بگيرد زيرا عواقب جبران ناپذيري در پي خواهد داشت.

 


منبع : خبرآنلاین

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 1 چند است؟

ADVERTISING