جراحی زیبائی، این بار تغییر دائمی رنگ چشم!

کد خبر 9803 - 1392 09 | تاریخ: 1443 روز پیش-1392/09/17 | ساعت: 23:19

 بعد از جراحی زیبایی بینی و لب و چانه و کشیدن پوست قسمت‌های مختلف بدن، این‌بار نوبت چشم‌هاست تا هدف تیغ جراحی جراحان قرار بگیرد و رنگ‌شان عوض شود. تعجب کردید؟ اگر باورش برایتان سخت است، بد نیست بدانید که در حال حاضر عمل تغییر رنگ چشم، در یکی از بیمارستان‌های فوق‌تخصصی و مجهز چشم‌پزشکی تهران انجام می‌شود و جراح هم هزینه هنگفتی از مشتری دریافت می‌کند. برای اینکه بدانیم ماجرا از چه قرار است به این بیمارستان سر زدیم و با وزارت بهداشت و متخصصان چشم تماس گرفتیم تا ...

***

به عنوان بیمار، با منشی جراحی که قرار است رنگ چشم‌های ما را تغییر دهد، تماس می‌گیریم و او قبل از توضیح در مورد نحوه عمل، از ما می‌خواهد شرایط این جراحی و مهم‌تر از همه عوارضش را در وب سایت بیمارستان بخوانیم و بعد اگر مشکلی نبود و با عوارض احتمالی این عمل، مشکلی نداشتیم، برای صحبت‌های بعدی به آنجا برویم و قرار و مدار عمل را بگذاریم. 

در بیمارستان، جلوی در ورودی بخشی که قرار است با خانم منشی صحبت کنیم، تصویر دو خانم روی بنر با چشم‌های رنگی و براق حسابی جلب توجه می‌کند. هر خانمی که از آنجا رد می‌شود، با دیدن تصاویر مکث می‌کند و برای یکی دو دقیقه هم که شده می‌ایستد و به آنها نگاه می‌کند. زیر بنر این جمله نوشته شده: «عمل جراحی تغییر رنگ چشم». دو دختر جوان که می‌خواهند وارد بخش شوند، با دیدن بنر می‌ایستند و یکی از آنها می‌گوید: «وای چه چشمای خوش‌رنگی داره. یعنی میشه واقعا؟ بریم بپرسیم کجا عمل می‌کنن و پولش چقد میشه؟»

چند دقیقه بعد بالاخره سروکله منشی پیدا می‌شود. سرحرف را با توضیح در مورد اینکه قبل از عمل چه کارهایی باید انجام بدهیم باز می‌کند: «قبل از عمل، باید چند آزمایش بدهید. جراح، چشم شما را از نظر نمره، عیوب انکساری، فشار داخلی، تعیین عمق اتاق قدامی، تعیین ضخامت قرنیه، تعیین زاویه اتاق قدامی، معاینه شبکیه و تعیین طول محوری چشم معاینه می‌کند. اگر مشکلی نداشتید، روز جراحی مشخص می‌شود. عمل هر دو چشم کلا نیم‌ساعت زمان می‌برد.» فقط برای این معاینه‌ها باید 400هزار تومان بپردازیم.

 عنبیه‌های مصنوعی که جایگزین عنبیه‌های شما می‌شوندکلا سه رنگ دارند: سبز، آبی و طوسی. این سیلیکون‌ها در ایران ساخته نمی‌شوند و بعد از اینکه مشتری رنگ مورد علاقه‌اش را انتخاب می کند، سفارش ساخت عنبیه مصنوعی به کارخانه‌های آمریکایی داده می‌شود و وقتی آماده شدند آنها را به ایران می‌فرستند. روز عمل هم جراح سیلیکون رنگی یا همان عنبیه مصنوعی را روی قرنیه ما ‌ قرار خواهد داد.

این عمل یک‌سالی هست که توسط جراح چشمی که در همین بیمارستان معروف کار می‌کند انجام می‌شود و تا به حال پنج نفر آن را انجام داده‌اند. از خانم منشی می‌خواهیم شماره تماس یکی از آنها را به ما بدهد تا با یکی‌شان صحبت کنیم، اما درخواست ما خیلی به مذاق او خوش نمی‌آید و با لحن نسبتا تندی می‌گوید هیچ‌یک از این افراد دوست ندارند در این مورد با کسی صحبت کنند.

از او می‌پرسیم عمل تغییر رنگ چشم عوارض هم دارد؟: «بله عوارض هم دارد و حتی ممکن است کور شوید. هرکسی که برای عمل به اینجا می‌آید ما شرایط را به او توضیح می‌دهیم و می‌گوییم چه عوارضی دارد. اگر تمام مشکلاتش را قبول کرد، خب عمل می‌کند. مجبورش که نمی‌کنیم.»

حالا فکر می‌کنید هزینه این عمل جراحی چقدر می‌شود؟ 5500دلار یعنی چیزی در حدود 17میلیون تومان.


وزارت بهداشت خبر دارد؟

 برای اینکه مطمئن شویم وزارت بهداشت از انجام چنین عملی در این بیمارستان باخبر است یا نه، با دکتر عباس زارع‌نژاد، مدیر کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان تماس گرفتیم. دکتر زارع‌نژاد ابتدا طوری صحبت می‌کند که گویا از این ماجرا اطلاع چندانی ندارد، اما بعد توضیحاتی می‌دهد که نه سیخ بسوزد نه کباب: «در مورد موضوعی که می‌گویید من شبهه دارم.

اما به‌طور کلی انجام هرگونه تکنیک درمانی در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها تحت نظارت و چارچوب‌های وزارت بهداشت است و هیچ بیمارستانی به خودش اجازه نمی‌دهد خارج از این چارچوب‌ها از تکنیکی استفاده کند که عارضه داشته باشد.» دکتر زارع‌نژاد، در پاسخ به اینکه آیا این جراحی زیبایی با توجه به عوارضی که در پی دارد آیا در چارچوب استانداردهای وزارت بهداشت قرار دارد یا نه، می‌گوید: «هر عمل جراحی عوارضی برای بیمار در پی دارد و بروز عوارض مختلف اجتناب ناپذیر است؛ مثلا در طول جراحی قلب، ممکن است قلب ناگهان از حرکت بایستد، یا هر عمل دیگری که با بیهوشی عمومی همراه است، ممکن است با ضایعه‌ای برای بیمار همراه باشد. اینها چیزهایی است که در تکنیک‌ها و روش‌های درمانی وجود دارد. بنابراین چنانچه این عمل در یک مرکز درمانی دارای مجوز انجام می‌شود، یعنی مورد تایید وزارت بهداشت است و مشکلی وجود ندارد.»  

عوارض تغییر رنگ چشم

برای اینکه بدانیم جراحی تغییر رنگ عنبیه، واقعا چه جور جراحی‌ای است،  سراغ دکتر محمدرضا جعفری‌نسب، جراح چشم و فوق‌تخصص پیوند قرنیه و عضو انجمن جراحان چشم می‌رویم.  دکتر جعفری نسب می‌گوید: «این مساله در کنگره چشم‌پزشکان امسال مطرح شد.

یک سری از چشم پزشکان با این موضوع موافق و عده‌ای دیگر هم مخالف بودند. مخالف‌ها می‌گفتند وقتی چشم فرد سالم است و عنبیه‌اش هیچ مشکلی ندارد، چه لزومی دارد بخواهد رنگ چشمش را تغییر دهد و بعد با عوارض و مشکلات آزاردهنده آن دست و پنجه نرم کند؟ موافق‌ها هم حرفشان این بود که چه اشکالی دارد یکی که رنگ چشمش را دوست ندارد، آن را تغییر دهد؟

کسی که این کار را انجام می‌دهد، عاقل و بالغ است و خوب می‌داند می‌خواهد چه کاری انجام دهد. مریض می‌آید، ما برایش توضیح می‌دهیم که قرار است چه اتفاقی بیفتد و چه عوارض چشمی ممکن است برایش به وجود بیاید. از او رضایت‌نامه هم می‌گیریم. اگربا وجود توضیحات ما قبول کرد که رنگ چشمش را تغییر دهد، دیگر بقیه‌اش به ما مربوط نیست و با رضایت‌نامه‌ای که از او داریم، اگر در آینده مشکلی هم به وجود بیاید، دیگر به سازمان نظام پزشکی و پزشکی قانونی پاسخگو نیستیم. چرا؟ چون رضایت‌نامه داریم با اثر انگشت خود بیمار.»

اما دکتر جعفری‌نسب یکی از مخالفان انجام عمل تغییر رنگ چشم است. مهم‌ترین علت مخالفت او، عوارض خطرناکی است که این جراحی به دنبال دارد. او می‌گوید:« یکی از عوارض این عمل، آسیب‌دیدگی و کدر شدن قرنیه است. وقتی قرنیه کدر شود، دید فرد مختل شده و تار می‌شود.

عارضه دیگر استفاده از سیلیکون‌های رنگی این است که فشار چشم را بالا می‌برد و فرد دچار آب سیاه (گلوکوم) می‌شود. اگر فشار چشم همچنان بالا برود و بیمار برای درمان به پزشک مراجعه نکند، ممکن است عصب چشمش از بین برود و بینایی‌اش را برای همیشه از دست بدهد.

عارضه مهم دیگر، التهاب داخل چشم است. وقتی جسم خارجی مثل عنبیه مصنوعی وارد چشم می‌شود، چشم ملتهب می‌شود و ممکن است دچار آب سیاه و آب مروارید شود و حتی ظاهر طبیعی چشم را درگیر مشکل اساسی بکند. در هر صورت به مردم توصیه می‌کنم تحت هیچ شرایطی تن به این گونه اعمال جراحی ندهند. در غیر این صورت باید با عوارض دردناک آن دست و پنجه نرم کنند.»

 


منبع : همشهری تندرستی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 15 + 10 چند است؟
userPhoto 3Neshaneh
دکتر می گوید :‌ 18:07:16 - 577 روز پیش

بی اخلاقی دکترها تا کجا میخواد پیش بره؟؟؟ آیاد درسته از نا آگاهی عموم مردم اسفاده بشه بیشتر افراد خواهان این عمل فکر می کنند عوارضی مثل عمل بینی بهشون گوشزد میشه. آیا می دونند این عمل هیچ تاییدیه ای ازFDA نداره و عمل بالینی در آمریکا ممنوع اعلام شده؟؟ و افزایش فشار چشم و تحلیل عصب بینایی و کوری به دنبال داره؟؟اصلا به فرض محال تمام این نکات با جزییات برای فرد گفته بشه اگر اون فرد دچار اختلال روانی و کمبود اعتماد به نفس شدید بود بهتر نیست دکتر های شریف این شخص به روانشناس ارجاع بدند به جای اینکه به فکر جیب خودشون باشند؟؟

اضافه کردن نظر
userPhoto 3Neshaneh
یاسمن می گوید :‌ 01:27:45 - 815 روز پیش

من خیلی دنبال همچین عملی بودم دوست دارم رنگ چشمم خاکستری باشه ولی قهوه ای هست هر روز به خاطر اینکه میبینم خدا رو شکر میکنم دوستم چشاشو عسلی کرده بود میخواست تغییرش بده دیگه نمی تونست پشیمون بود حاضر نیسم بخاطر زیبایی سلامتیمو بخطر بندازم خیلی زیبایی دورو برمه که عاشق دیدنشونم حتی با چشم قهوه ای!!!

اضافه کردن نظر
userPhoto 3Neshaneh
مسعود می گوید :‌ 19:30:48 - 914 روز پیش

سلام. میشه اسم بیمارستان یا آدرس بدهید؟ باتشکر

اضافه کردن نظر
userPhoto 3Neshaneh
مهرناز می گوید :‌ 18:24:19 - 993 روز پیش

salam mishe adres ya esme bimarestano bedin?

اضافه کردن نظر
userPhoto 3Neshaneh
طیبه می گوید :‌ 18:19:01 - 1320 روز پیش

به هر حال هر عملی و هر کاری فواید و عوارض خودش رو داره به نظرم طرح عوارض خالی کردن دل مردم نیست و بیشتر من باب این گفته می شه که با دانایی کامل هرکسی تصمیم بگیره تصمیم شما هم کاملا درسته و خوشبختانه آگاهانه داری تصمیم میگیری

اضافه کردن نظر
userPhoto 3Neshaneh
ویدا می گوید :‌ 13:35:46 - 1320 روز پیش

بنظر من هر عملی عوارض مخصوص بخودش رو داره ! مثلا همین عمل بینی که ک دیگه متدوال شده میتونه عوارض جبران ناپذیری داشته باشه.من با چندین مورد افسردگی حاد و یکسری اختلالت عصبی بعد از عمل بینی که در چند نفر ایجاد شده بود مواجه شدم و در همین فروردین 93 مقاله ای در مجله زیبایی مطالعه کردم در همین باب!و اینکه باید از این ب بعد قبل از عمل بینی بیماران مشاوره روانی هم بشن !!!! خلاصه مطلب اینکه این طرز خالی کردن دل مردم با این نوع توصیه ها رو نمیپسندم ! و برای کسایی ک این عمل رو انجام دادن ارزوی سلامتی دارم ! من خودم انقدر به این عمل علاقه دارم که سالهاست دنبالشم .حتی چندین سال پیش ب مطب دکترایی هم رفتم اما همشون این کار و بیهوده میدونستن اما من اهمیت ندادم و تصمیم گرفتم تا جمع کردن پول عمل طاقت بیارم چون شنیده بود در کشور اسراییل میشه اینکار رو انجام داد!!!!! بهرحال این عمل میتونه زندگی ادمی مثل منرو واسه همیشه تغییر بده !

اضافه کردن نظر

ADVERTISING