نماینده ایران در مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا چه کسی خواهد بود؟

کد خبر 9830 - 1392 09 | تاریخ: 1441 روز پیش-1392/09/18 | ساعت: 18:29

این‌که چه مقامی از سوی جمهوری اسلامی ایران در مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا شرکت می‌کند، یکی از سوالات افکار عمومی در روزهای پس از درگذشت رهبر جنبش مقابله با نژادپرستی آفریقا جنوبی است که روز 14 آذرماه در سن 95 سالگی درگذشت.

در طی روزهای گذشته اخبار متفاوتی در مورد سطح مقامات شرکت‌کننده از سوی جمهوری اسلامی ایران در مراسم خاکسپاری ماندلا منتشر شد؛ امروز صبح برخی از رسانه‌ها خبر دادند که جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور به همراه ظریف، در این مراسم حضور پیدا می‌کنند ولی بعد از آن خبر آمد که حضور جهانگیری در این مراسم منتفی شده و ظریف به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا خواهد کرد.

آخرین اخبار هم این است که به دلیل حضور مقامات بسیاری از کشورها در سطوح بالای سیاسی در نهایت حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس‌جمهور به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این مراسم پیش بینی‌ شده است.

همچنین برخی با اشاراتی به رابطه صمیمانه سیدمحمد خاتمی و نلسون ماندلا، این پیش‌بینی را دارند که وی نیز در این مراسم حضور پیدا کند. او خودش نسبت به این حضور ابراز علاقه کرده و در عین حال اعلام کرده که تصمیم قطعی در این زمینه گرفته نشده است. این در حالی است که به نظر می‌رسد برای خروج از کشور با مشکل مواجه باشد.

بسیاری از رهبران جهان در مراسم گرامیداشت یاد نلسون ماندلا که روز سه‌شنبه در ورزشگاه "ُSoccer City" یا (FNB) برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد. گروه کوچکی نیز برای شرکت در مراسم تشییع جنازه ماندلا که یکشنبه برگزار خواهد شد به روستای محل تولد وی سفر خواهند کرد.

حضور باراک اوباما و سه تن از رؤسای جمهوری پیشین آمریکا، دیلما روسف، رئیس‌جمهور برزیل، فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور فرانسه، دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، کوفی عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل، اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه، ماری رابینسون، اولین رئیس جمهور ایرلند و کمیسیونر ارشد سازمان ملل در حقوق بشر، مارتی آهتیساری، رئیس جمهوری سابق فنلاند، یواخیم گائوک رییس جمهور آلمان، خوزه مانوئل باروسو رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، ویلم الکساندر پادشاه هلند و شاهزاده فیلیپ ولیعهد اسپانیا نیز در این مراسم قطعی شده است. 

میت انکوآنا ‌ماشابانه، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی در کنفرانسی خبری گفت، علاقه و تمایل بی‌نظیر برای شرکت در مراسم تشییع جنازه نلسون ماندلا که پنج شنبه شب فوت کرد، وجود دارد. بیش از 2500 خبرنگار از سراسر جهان این مراسم را پوشش می‌دهند.


منبع : ایسنا

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 20 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار