رهبری که شوهرعمه اش را اخراج کرد

کد خبر 9869 - 1392 09 | تاریخ: 1441 روز پیش-1392/09/19 | ساعت: 20:35

دولت کره شمالی با انتشار گزارشی در خبرگزاری رسمی خود خبر برکناری" جان سونگ تائک" شوهر عمه رهبر جوان کره شمالی و یکی از متنفذ ترین رهبران عضو شورای مرکزی حزب حاکم کره را تایید کرد.به نقل از رویترز در این گزارش دلیل برکناری این مقام ارشد کره ای " اقدامات مجرمانه" از جمله فساد اقتصادی ، زن بارگی و مصرف مواد مخدر و الکل عنوان شده است.

در گزارش رسمی دولت کره شمالی همچنین بر این نکته تاکید شده که دلیل فساد این مقام ارشد کره شمالی ، نفوذ سبک فاسد زندگی کاپیتالیستی در او بوده است به گونه ای که وی با انجام این اعمال مجرمانه به اصول حزب کمونیست کارگری و انقلاب کره شمالی لطمات جدی وارد کرده است.

هنوز مشخص نیست که این مقام ارشد کره که پیشتر یکی از متنفذترین مقامات این کشور بوده است، در چه وضعیتی است و مرتکب چه خلافی شده که این گونه مورد حذف یکباره از هرم قدرت قرار گرفته، اما گفته می شود عمه رهبر جوان کره شمالی در وضعیت عادی به سر می برد.

دولت کره شمالی همچنین تمامی اسناد موجود از عکس ها و فیلم های سونگ تائک را از آرشیو دولتی این کشور حذف کرده است و حتی کاربران شبکه داخلی اینترنت کره  شمالی نمی توانند   نام این مقام سابق را در شبکه جستجو کنند.

خبر برکناری این مقام سابق کره شمالی که سال گذشته از سوی رهبر جوان کره برای مذاکره با مقامات چین به این کشور رفته بود، پس از آن افشا شد که یکی از دستیاران او به کره جنوبی فرار کرد و از دولت سئول درخواست پناهندگی کرد. گفته می شود دو تن از دستیاران این مقام  مغضوب حزب حاکم کره شمالی اعدام شده اند.

این نخستین بحران عمیق در سطح رهبری کره شمالی پس از به قدرت رسیدن کیم جونگ اون  رهبر 28 ساله کره شمالی در دسامبر سال 2011 است.


کره شمالی بسته ترین کشور دنیاست و اخبار و گزارش هایی که از این کشور به بیرون درز می کند بیشتر از سوی رسانه های کره جنوبی و مستند بر یافته های سازمان های اطلاعاتی کره جنوبی یا ژاپن است.

پیشتر سازمان اطلاعات کره جنوبی مدعی شده بود سونگ تائک در نوامبر سال جاری از مقام خود برکنار شده است اما اعلامیه رسمی دولت کره شمالی اعلام کرده است وی در جلسه روز یکشنبه (دیروز) حزب کمونیست کارگری که ریاست آن را کیم جونگ اون بر عهده داشته ، از تمامی سمت های دولتی برکنار و از حزب اخراج شده است.

سونگ تائک پیشتر معاون رئیس کمیته دفاع ملی کره شمالی و دومین فرد قدرتمند در این کشور پس از کیم جونگ اون محسوب می شد.

در بیانیه رسمی دولت کره شمالی، سونگ تائک به عیاشی و دورویی متهم شده است و تاکید شده وی هیچ باوری به اصول و آرمان های حزب حاکم کره شمالی نداشته و در ظاهر خود را وفادار به رهبری کره شمالی معرفی می کرده در حالی که در واقع با دورویی سعی در  تفرقه انگیزی در این کشور داشته است.


منبع : عصر ایران

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 10 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار