خلاقیت در مدیریت

کد خبر 9877 - 1392 09 | تاریخ: 1350 روز پیش-1392/09/20 | ساعت: 04:39

در این مقاله به تعریف خلاقیت پرداخته ، فرایند خلاقیت را شرح داده وچندیدن تکنیک خلاقیت را نام می بریم. ودر پایان یک مثال جالب و کاربردی بیان می کنیم. در بخش تکنیک ها فقط نام برده خواهند شد سعی میکنیم در مقاله های بعدی به تفصیل انها را مختصر ومفید تشریح کنیم. از نظر وایزربرگ خلاقیت زمانی شکل میگیرد که فرد راه حل تازه ای برای مسئله ای که با آن روبه رو شده به کار می برد. گاها خلاقیت را چیزی موجود قلم داد کرده که به دلیل کوری ذهن ناشی از عادت دیده نمی شود اما در کل خلاقیت خلق هر چیز جدید و با ارزش است.

فرایند خلاقیت:

 1. (دوره آمادگی) مرحله جمع آوری اطلاعات
 2. فرایند پرورش
 3. تجربه ایده
 4. سنجش

دوره آمادگی را می توان با شرکت در سمینارها وهمایش های حرفه ای ، اینترنت ، ثبت اطلاعات روزانه و.... نام برد.

در مرحله پرورش می توان به مواردی از قبیل تمرین منظم ، بازی های فکری ، اندیشیدن به موضوع قبل از خواب ، مراقبه و مدیتیشن و.... نام برد.

مرحله تجربه ایده که از دیگر مراحل مهیج تر است. که در زمانی غیر منتظره در هنگام دوش گرفتن ، بازی کردن و یا خواب جرقه آن زده می شود.

اما سنجش دشوار ترین مرحله کار است که نیازمند جرات ،انضباط و سخت کوشی است. غالبا پروژه چندین بار شکست می خورد و پس از آن به بهترین ایده دست پیدا می کنند.

ویژگی افراد خلاق:

این ویژگی ها و صفت ها مادرزادی نبوده و کاملا اکتسابی است فقط باید در خود پرورش داد مانند: خود نظمی فراوان ، پشتکار ، استقلال ، تحمل ابهام ، تحمل شکست ، پذیرش ریسک و....

تکنیک های خلاقیت:

 1. طوفان مغزی
 2. ارتباط اجباری
 3. DOIT
 4. گردش تخیلی
 5. تکنیک دلفی
 6. گروه اسمی
 7. تفکر موازی
 8. الگو برداری از طبیعت

و چندین روش دیگر که ما به مهم ترین آنها اشاره کردیم اما در پایان یک مثال حقیقی کاملا خلاق ذکر می کنیم با امید انکه زندگی خلاقانه تری داشته باشید.

ساختمان كتابخانه انگلستان قديمي بود و تعمير آن نيز فايده اي نداشت. قرار بر اين شد كتابخانه جديدي ساخته شود. اما وقتي ساخت بنا به پايان رسيد، كارمندان كتابخانه براي انتقال ميليون ها جلد كتاب دچار مشكلات ديگر شدند. يك شركت انتقال اثاثيه از دفتر كتابخانه خواست كه براي اين كار سه ميليون و پانصد هزار پوند بپردازد تا اين كار را انجام دهد. اما به دليل فقدان سرمايه كافي، اين درخواست از سوي كتابخانه رد شد. فصل باراني شدن فرا رسيد. اگر كتابها بزودي منتقل نمي شد خسارات سنگين فرهنگي و مادي متوجه كتابخانه مي گرديد. رييس كتابخانه بيشتر نگران شد و بيمار گرديد.  روزي، كارمند جواني از دفتر رييس كتابخانه عبور كرد. با ديدن صورت سفيد و رنگ پريده رييس، بسيار تعجب كرد و از او پرسيد كه چرا اينقدر ناراحت است.  رييس كتابخانه مشكل كتابخانه را براي كارمند جوان تشريح كرد، اما برخلاف توقع وي، جوان پاسخ داد: سعي مي كنم مساله را حل كنم. روز ديگر، در همه شبكه هاي تلويزيوني و روزنامه ها آگهي منتشر شد به اين مضمون: همه شهروندان مي توانند به رايگان و بدون محدوديت كتابهاي كتابخانه انگلستان را امانت بگيرند و بعد از بازگرداندن آن را به نشاني زير تحويل دهند.

 


منبع : ارسالی از سوی کاربران

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 1 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط کسب و کار