درنیمه‌‌‌‏‌‌‌‏ی راه تسلیم شدن

کد خبر 9904 - 1392 09 | تاریخ: 1046 روز پیش-1392/09/20 | ساعت: 14:39

این اصطلاح برگرفته از کتاب «اصول اعتدال»‌‌[۱]، یکی از چهار متون رسمی کنفسیوس است.

در دوران ایالات متخاصم (۲۲۱ تا ۴۷۶ پیش از میلاد)، مردی به‌‌‌‏نام یانگژی یو با همسرش در ایالت یو زندگی می‌‌‌‏کرد.

روزی در راه تکه‌‌‌‏ای طلا دید و آن را برداشت. او آن را به خانه برد و به همسرش نشان داد.

همسرش به آن نگاهی انداخت و گفت: “شنیده‌‌‌‏ام مردی پای‌‌‌‏بند به اصول اخلاقی از آب یک دزد نمی‌‌‌‏نوشد و مردی اهل صداقت و درستی از پذیرش صدقه امتناع می‌‌‌‏کند. با خود چه اندیشیده‌‌‌‏ای که شیء گمشده‌‌‌‏ی شخصی دیگر را برمیداری و خود را مالک آن می‌‌‌‏دانی؟”

یو با شنیدن سخنان همسرش شرمسار شد و آن تکه طلا را به محلی که پیدایش کرده‌‌‌‏بود، برگرداند. آنگاه تصمیم گرفت تا برای افزایش دانش خود، از چند دانشمند تعلیم گیرد. وی با حمایت همسرش رهسپار شد.

یک سال بعد، ناگهان یو به خانه‌‌‌‏ بازگشت. همسرش که در حال بافتن پارچه‌‌‌‏ای ابریشمی بود، زانو زد و به او خوش‌‌‌‏آمد گفت و با شگفتی از او پرسید: “تو تنها یک سال را در کنار دانشمندان گذرانده‌‌‌‏ای و از آن‌‌‌‏ها آموزش دیده‌‌‌‏ای، چرا بازگشتی؟” یو پاسخ داد: “من برای دیدن تو بازگشتم زیرا دلتنگت شده‌‌‌‏بودم.”

همسرش بدون گفتن چیزی، یک قیچی برداشت و به سمت ماشین بافندگی خود رفت و به پارچه‌‌‌‏ی ابریشمی نیمه‌‌‌‏بافته نشانه رفت. او به‌‌‌‏آرامی گفت: “این پارچه‌‌‌‏ی ابریشمی از بهترین ابریشم بافته شده‌‌‌‏است. من رشته به رشته آن را بافته‌‌‌‏ام تا به این زیبایی شود. اگر من آن را ببُرم، تمام تلاش‌‌‌‏هایم هدر خواهد‌‌‌‏رفت. تو تنها با پشتکار می‌‌‌‏توانی بر دانش خود بیفزایی. اکنون که در نیمه‌‌‌‏ی راه از آن دست کشیده‌‌‌‏ای، آیا شبیه بریدن پارچه‌‌‌‏ی ابریشمی نیست؟”

یو به‌‌‌‏شدت تحت‌‌‌‏تأثیر گفته‌‌‌‏های همسرش قرار گرفت. او دوباره با عزمی راسخ خانه را ترک کرد و تصمیم گرفت که دیگر تسلیم نشود. سال‌‌‌‏ها بعد، یو دانشمندی برجسته شد.

این اصطلاح به عملی که در نیمه‌‌‌‏ی راه متوقف ‌‌‌‏شود، اشاره دارد. اگر شخص نتواند تا رسیدن به هدفش به تلاش خود ادامه دهد، تمام زحماتش بی‌‌‌‏نتیجه خواهد‌‌‌‏ماند.


[۱] این کتاب در سال ۴۵۰ پیش از میلاد توسط نوه‏ کنفسیوس نگاشته شد. در ابتدا تنها فصلی از کتاب فلسفه‏ مناسک کنفسیوس بود. بعدها به یکی از چهار متن رسمی کنفسیوس تبدیل شد. اصول اعتدال با نام‏ های اصول تعادل و اصول هماهنگی نیز شناخته می‏ شود.

 


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 17 + 10 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر