کولاک و سرماي کشنده، کابوس جديدي را براي آوارگان سوري

کد خبر 9921 - 1392 09 | تاریخ: 1437 روز پیش-1392/09/22 | ساعت: 10:41

کولاک و سرمای کشنده زمستانی، کابوس جدیدی را برای آوارگان سوری در کشورهای منطقه رقم زده است. 
موج هوای سرد زمستانی کشورهای حوزه منطقه شمال آفریقا و غرب آسیا را فراگرفته است. این موج سرما بخشهای زیادی از لبنان و اردن و شمال سوریه را سفیدپوش کرده و جبهه هوای سرد را بر این مناطق حاکم کرده است. دمای هوا در این کشورها زیر صفر رسیده و بارش برف و باران شدید مردم را دچار مشکل کرده است. در این میان باید به وضع بغرنج آوارگان سوری توجه داشت. مردم سوریه از جنگ داخلی کشورشان به لبنان و اردن و کشورهای دیگر فرار کرده اند و در چادرهای آوارگان زندگی می کنند. اما بارش شدید برف و سرمای اخیر ، زندگی را برای آنها بسیار طاقت فرسا کرده است. بیش از هشتصد و سی و پنج هزار آواره سوری در لبنان زندگی می کنند. ظاهرا این آوارگان سوری هم در داخل کشورشان و هم در خارج از سوریه باید به نوعی با عواقب جنگ درگیر باشند. 
یکی از آوارگان سوری در این باره گفت:« هوا بسیار سرد است. باران و برف می بارد. ما چیزی برای گرم کردن خودمان نداریم. گرسنگی و هوای سرد ما را به ستوه آورده است. ما هیچ چیزی نداریم. هیچکس به ما هیچ کمکی نمی دهد. هیچکس.»
یکی دیگر از آوارگان سوری در لبنان گفت:« ما برای چنین طوفان و کولاکی آماده نبودیم. ما غافلگیر شده ایم. شدت باد و سرما به حدی است که چادرهای ما را خراب کرده است و باران و برف به داخل چادر چکه می کند و بر سر و صورت فرزندان کم و سال ما می ریزد. ما در سوریه زیر آتشبار گلوله های توپ قرار داشتیم. به نظرم، زندگی در آن شرایط در سوریه آسانتر از زندگی در زیر بار سرما و برف بود.»
لبنان فقط یکی از کشورهایی است که آوارگان سوری در آنجا پناه گرفته اند. اردوگاههای مشابهی برای آوارگان سوری در اردن و عراق و ترکیه برپا شده است. سازمان ملل متحد درباره وضع آوارگان سوری در بحبوحه سرمای شدید بسیار هشدار داده است. 
رابرتا راسو سخنگوی کمیساریای عالی آوارگان و پناهندگان سازمان ملل متحد در سوریه در این خصوص گفت:« متاسفانه کولاک برف و سرما به شدت به آوارگان سوری ضربه زده است. هشتصد و سی و پنج هزار آواره سوری در لبنان هستند. ما به شدت نگران وضع یکصد و بیست هزار نفری از آوارگان سوری هستیم که در حال حاضر در اردوگاههای آوارگان در لبنان زندگی می کنند. هزاران هزار خانواده آوارگان سوری و کودکان آنها با سرما دست و پنجه نرم می کنند.»
کمیساریای عالی آوارگان و پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده است بیش از هر زمان دیگری تلاش می کند از آوارگان سوری درمقابل سرمای شدید محافظت کند. این سازمان درباره وضع آوارگان سوری هشدار داده و اعلام کرده است زندگی در چادرهایی که اصلا محافظی درمقابل سرما و برف نیست بسیار دشوار است. براساس آمار سازمان ملل متحد ، جنگ سوریه سبب آواره شدن بیش از دو میلیون نفر شده است. بسیاری از ناظران از دولتهایی انتقاد می کنند که به شبه نظامیان فعال در سوریه کمک می کنند اما حاضر نیستند برای حل معضلات آوارگان سوری کاری انجام بدهند.


منبع : شبکه تلویزیونی PRESS TV

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 6 + 1 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار