رهبر جوان کره شمالی شوهر عمه اش را اعدام کرد

کد خبر 9922 - 1392 09 | تاریخ: 1350 روز پیش-1392/09/22 | ساعت: 11:01

بی بی سی اعلام کرد اعدام دومین مقام بلندپایه کره شمالی و مربی رهبر جوان این کشور، نشانه بی ثباتی جدی است. 
 
به گزارش 3نشانه از واحدمرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی بی بی سی،شوهر عمه رهبر کره شمالی اعدام شد. این اقدام بزرگترین تغییر سیاسی در این کشور از زمان فوت رهبر سابق این کشور است. شوهر عمه کیم جونگ اون ، رهبر جوان کره شمالی زمانی فردی بسیار قدرتمند بود اما خبرگزاری رسمی پیونگ یانگ اعلام کرده است که وی به اتهام فساد و تلاش برای براندازی حکومت اعدام شده است. هیئت مرکزی حزب کمونیست کارگری کره شمالی هفته گذشته جانگ سونگ تائک را به اتهام ارتکاب «اعمال ضدحزبی و ضدانقلابی» از این حزب اخراج کرد که متعاقب آن به سرعت محاکمه و اعدام شد. با اعدام این مقام کره شمالی، وزرای امنیتی در کره جنوبی تشکیل جلسه فوق العاده داده اند تا عواقب این اتفاق را در همسایه شمالی خود بررسی کنند. مقامات سئول نگران آن هستند که با این اتفاق سیاسی در کره شمالی، این کشور بیش از پیش ملتهب شود. 
 
لوسی ویلیامسون خبرنگار شبکه در این خصوص گفت:« فردی که اعدام شده است زمانی دومین فرد قدرتمند در کره شمالی بود. وی شوهر عمه و مرشد رهبر کره شمالی بود. وی در دادگاه همانند مجرمان و درحالیکه دستبند در دست داشت ظاهر شد. وی در دادگاه نظامی محاکمه و اعدام شد. وی به عدم وفاداری به حکومت متهم شده که جرمی بسیار سنگین در این کشور نشاست. رسانه های دولتی کره شمالی او را فردی بدتر از سگ و خائن به ملت در همه سالهای عمرش توصیف کرده و فردی که به دنبال جاه طلبی های سیاسی کثیف خودش بوده است. رسانه های دولتی پیونگ یانگ اعلام کردند نزدیک بودن او به کانون قدرت در کره شمالی و مسئولیتهایش سبب شده بود او تصور کند در موقعیتی برابر با رهبر جوان این کشور قرار دارد و برای سرنگون کردن کیم جونگ اون تلاش کند. تصاویر منتشر شده درباره پایین کشیده شدن شوهر عمه رهبر کره شمالی از اسب قدرت و عزت برای انتقال دادن این پیام در داخل کشور است که در این کشور هیچ فردی اعم از مقامات بلندپایه کشور و وابستگان به رهبری، از مجازات در امان نیست. تصاویر او در تصاویر مستند مربوط به مقامات رسمی کره شمالی در کنار رهبر این کشور دستکاری شده و عکسهای او حذف شده است. ماشین تبلیغاتی قدرتمند در کره شمالی در حال تغییر روایت و تاریخ موجود درباره این مقام سابق این کشور است. اما این نگرانی وجود دارد که اعدام این مقام سابق کره شمالی ، تا چه اندازه به بی ثباتی در قلب و کانون قدرت در این کشور مربوط باشد.»
 
پروفسور جونگ اون لی کارشناس مسائل کره شمالی در دانشگاه یونسی در سئول در این خصوص گفت.. رسانه های حکومتی در کره شمالی تلاشهای بسیار زیادی انجام داده اند تا روایت مدنظر حکومت را درباره شوهر عمه رهبر کره شمالی القاء کنند.  اتهاماتی ازقبیل مصرف مواد مخدر و زن بارگی نیز علیه او مطرح شده است. 
اعدام چنین مقام بلندپایه ای در کره شمالی نشان می دهد این کشور بی ثبات است. زمانی به وی به چشم فردی اصلاح طلب نگریسته می شود. وی یکی از ستونهای اصلی خاندان کیم بود که از سه نسل قبل بر کره شمالی حاکم بوده اند. 
 
اعدام چنین فردی گویای مطالب بسیاری درباره وضع این کشور است. اینکه درباره شوهر عمه اعدام شده رهبر کره شمالی چنین ماشین تبلیغاتی عظیمی به راه افتاده است برای بازگرداندن نوعی ثبات به این کشور است .
 
اعدام چنین مقامی سبب ترس و وحشت شدید مقامات بلندپایه دولتی و نظامی در کره شمالی می شود و سبب تشدید روند فرار مقامات این کشور می شود.  فرار امرای ارتش کره شمالی و دیپلماتهای این کشور به کشورهای دیگر و پناهنده شدن آنها گویای همین مسئله است.


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 19 + 3 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار