مخالفان دولت اوکراين: کی يف درباره امضاي قرارداد با اروپا بلوف مي زند

کد خبر 9923 - 1392 09 | تاریخ: 1441 روز پیش-1392/09/22 | ساعت: 11:11

رئیس مخالفان دولت اوکراین، اظهارات معاون نخست وزیر این کشور مبنی بر امضای توافق با اتحادیه اروپا را بلوف خواند. 
 
آرسنی یاتسِنیوک، رئیس حزب باتکیوشیونا اوکراین، روز پنجشنبه وعده دولت این کشور را برای امضای توافق با اتحادیه اروپا، بلوف خواند. آربوزوف Arbuzov، معاون اول نخست وزیر اوکراین پیش از این در روز پنجشنبه اعلام کرده بود کیِف، بزودی قرارداد همکاری تجاری با اتحادیه اروپا را امضاء خواهد کرد، اما این مقام اوکراین تاریخ یا مهلتی را برای اقدام تعیین نکرد. 
 
یاتسِنیوک بعد از گردآوردن تظاهرکنندگان ضد دولتی در میدان استقلال شهر کیِ یف به آنها گفت: « ظاهراً این شوخی ها پایانی ندارد. دولت اوکراین همیشه وعده امضای توافق همکاری را می دهد، اما هرگز به وعده هایش عمل نمی‌کند. اتحادیه اروپا با صراحت اعلام کرده است درها باز است و اتحادیه اروپا همیشه برای امضای پیمان همکاری آماده است. اما من احساس می‌کنیم دولت این بار نیز بلوف زده است». 
 
آربوزوف روز پنجشنبه به همراه هیأتی از نمایندگان بلندپایه اوکراین به بروکسل سفر کرد تا در ازای توافق همکاری با اتحادیه اروپا، میلیاردها یورو کمک از این اتحادیه درخواست کند. کیِ یف ماه گذشته به طور ناگهانی از امضای قرارداد همکاری با اتحادیه اروپا صرف نظر کرد. اشتفان فوله، رئیس توسعه اتحادیه اروپا نیز وعده داد در صورت امضای توافق، کمک های بیشتری به کیِف پرداخته شود و مذاکرات لازم برای اعطای وام صندوق بین المللی پول به اوکراین فراهم شود. با وجود این، مقام اروپایی به آمار و ارقام درباره میزان کمک ها اشاره نکرد. فوله همچنین پس از چند ساعت متمادی گفتگو با آربوزوف درباره احتمال بحران مالی در اوکراین هشدار داد. 
 
در همین حال، هزاران نفر از تظاهرکنندگان ضد دولتی اوکراین روز پنجشنبه در مرکز کیِ یف گردآمدند تا موانع فیزیکی برداشته شده از سوی پلیس را از نو بسازند. گفته می شود میکولا آزاروف، نخست وزیر اوکراین نیز روز چهارشنبه، بیست میلیارد یورو (معادل بیست و هفت میلیارد دلار) کمک مالی از اتحادیه اروپا درخواست کرده است تا هزینه های ناشی از امضای توافق با این اتحادیه را جبران کند. 
 
تصمیم ناگهانی ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور اوکراین برای خودداری از امضای توافق همکاری سیاسی و اقتصادی با اتحادیه اروپا در بیست و یکم نوامبر و تلاش او برای از سرگیری تجارت با روسیه، موجی از تظاهرات ضد دولتی را در پایتخت اوکراین به همراه داشت. صدها هزار نفر از مردم اوکراین در تعطیلات آخر هفته به خیابان آمده اند تا به این تصمیم اعتراض کنند و اعتراض ها هر بار گسترده تر از دفعه پیشین است.
ولادیمر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز که از اعتراض ها و احتمال امضای توافق بین یانوکوویچ با اتحادیه اروپا نگران است، آینده اوکراین را در صورت ائتلاف با روسیه تضمین کرده است. تصمیم مقامات اوکراین برای امضای توافق با اتحادیه اروپا نیز به شدت مسکو را خشمگین خواهد کرد. مقامات اروپا هم اکنون سرگرم رایزنی با صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و دیگر مراکز مالی هستند تا راهی را برای کمک به اوکراین در صورت تصمیم این کشور برای امضای قرارداد با اتحادیه اروپا، بیابند. 
 
پوتین تهدید کرده است که در صورت امضای چنین قراردادی، اوکراین را تحریم اقتصادی خواهد کرد. این کشور تازه استقلال شوروی سابق، بدهی زیادی دارد و هزینه های گاز خود را نیز به مسکو پرداخت نکرده است. تصمیم نهایی اوکراین، نقش تعیین کننده ای را در طرح ائتلاف اوراسیایی پوتین خواهد داشت. 


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 1 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار