همه پرسی استقلال منطقه خودمختار کاتالونیا از دولت مرکزی اسپانیا

کد خبر 9925 - 1392 09 | تاریخ: 1436 روز پیش-1392/09/22 | ساعت: 11:21

 
ناحیه خودمختار کاتالونیا مصصم است با برگزاری همه پرسی، زمینه استقلال خود را از اسپانیا فراهم آورد.
 
به گزارش 3نشانه از واحدمرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی دویچه وله، کاتولونیا که ناحیه ای خودمختار در داخل اسپانیا است، اعلام کرده آماده است برای استقلال خود همه پرسی برگزار کند. ساکنان کاتولونیا که به زبان و فرهنگ متمایز خود می بالند، بر این باورند با گسستن اتصال خود به مادرید، از استاندارد زندگی بهتری بهره مند خواهند بود. اما دولت مرکزی تصریح کرده است اجازه برگزاری این همه پرسی را نخواهد داد.
 
به گزارش خبرنگار این شبکه،کشمکش بر سر استقلال کاتولونیا، کشمکشی است که از مدت ها پیش وجود داشته است اما اکنون مسئولان این ناحیه می گویند زمانی را برای برگزاری همه پرسی در این خصوص تعیین کرده اند.
 
آرتور ماس رئیس دولت کاتالونیا می گوید:«ما می دانیم،آنچه ما در دست داریم، اهمیت تاریخی فراوانی دارد. این اهمیتی فراوان برای آینده دارد و من فکر می کنم این پیشنهاد، برای شرایط موجود مناسب است».
ساکنان کاتولونیا قرار است به دو سوال پاسخ دهند:
آیا کاتولونیا باید یک کشور باشد و سوال دوم آیا باید کشوری مستقل باشد؟
اگر اکثر مردم این ناحیه به سوال دوم، پاسخ مثبت دهند، این امر ممکن است منجر شود کاتالونیا دیگر بخشی از اسپانیا نباشد.
 
نهم نوامبر سال آینده روزی است که برای برگزاری این همه پرسی تعیین شده است. مسئولان کاتالونیا راهی طولانی پیش روی خود دارند. اسپانیا قول داده است مانع اجرای این طرح شود.
 
ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا گفت:«می خواهم بسیار روشن کنم که همه پرسی برگزار نخواهد شد. این غیرقانونی است و برگزار نخواهد شد».
 
قانون اساسی اسپانیا تصریح می کند همه پرسی را فقط دولت ملی می تواند برگزار کند.
 


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 10 + 8 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط اخبار