با نگاهی نو به شخص نگریستن

کد خبر 9930 - 1392 09 | تاریخ: 1043 روز پیش-1392/09/22 | ساعت: 12:25

این اصطلاح در کتاب تاریخ سه امپراطوری[۱]، در توصیف ژنرال برجسته‌‌‏ی ایالت وو، لو مِنگ[۲]، آمده است.

لو منگ در دوران جوانی‌‌‏اش علاقه‌‌‏ای به مطالعه نداشت و در‌‌‏عوض به تمرین مهارت‌‌‏های رزمی می‌‌‏پرداخت. حتی بعد از اینکه ژنرال ارتش شد، از مطالعه امتناع می‌‌‏کرد. در‌‌‏نتیجه او فقط یک جنگجو بود.

روزی پادشاه ایالت وو به او گفت: “به‌‌‏عنوان یک ژنرال ارتش باید همواره بر دانش خود بیافزایی.”

لو منگ پاسخ داد: ” من آن‌‌‏قدر با امور نظامی مشغول هستم که برایم وقتی برای مطالعه کردن باقی نمی‌‌‏ماند.”

آنگاه پادشاه گفت: ” از تو نمی‌‌‏خواهم که دانشمند شوی. مطالعه‌‌‏ی بیشتر به تو کمک می‌‌‏کند که دیدت را نسبت به مسائل بیافزایی و خردت را غنی سازی. تو چنین گفتی که وقتی برای مطالعه نداری اما من به‌‌‏عنوان یک پادشاه در مقایسه با تو باید به مسائل بیشتری رسیدگی کنم اما هنوز زمانی را برای مطالعه برای افزایش دانش خود در‌‌‏نظر می‌‌‏گیرم.”

بعد‌‌‏از این گفتگو، لو منگ ترغیب شد و مطالعه را آغاز کرد. کم‌‌‏کم دانش او افزایش یافت و او تبدیل به یک متخصص مسائل جنگی شد.

روزی فرمانده‌‌‏ی کل ارتش از‌‌‏کنار لو منگ می‌‌‏گذشت. او تصور می‌‌‏کرد که لو منگ دانش ضعیفی دارد و نمی‌‌‏توان درباره‌‌‏ی امور نظامی با او گفتگو کرد. اما دستیارش به او گفت که لو منگ فردی آگاه، با دانشی فراوان شده‌‌‏است و او می‌‌‏تواند با لو منگ درباره‌‌‏ی امور نظامی مشورت کند.

در‌‌‏نتیجه فرمانده تصمیم به ملاقات با لو منگ گرفت. در هنگام نوشیدن، آن‌‌‏ها درباره‌‌‏ی نبردی که با ایالت شو در‌‌‏پیش داشتند، گفتگو کردند. لو منگ برای پیروزی در جنگ، چند توصیه و استراتژی به فرمانده‌‌‏ی کل پیشنهاد کرد.

فرمانده از دانش وسیعی که لو منگ کسب کرده‌‌‏بود، به‌‌‏شدت شگفت‌‌‏زده شد. او اظهار کرد: “من تصور می‌‌‏کردم که تو مردی هستی که چیزی جز جنگ درمیدان نبرد نمی‌‌‏دانی؛ اما اکنون می‌‌‏بینم که تو هم فردی زیرک و هم خردمند شده‌‌‏ای. ناچارم اعتراف کنم که تو دیگر شخصی که می‌‌‏شناختم نیستی.”

لو منگ پاسخ داد: “اگر شخصی با عزم راسخ را به مدت سه روز نبینی، باید با دیدی نو به او بنگری.”

این اصطلاح برای تحسین فردی که پیشرفت بسیاری کرده‌‌‏است، به‌‌‏کار می‌‌‏رود.


[۱] کتاب تاریخ سه امپراطوری که به نام داستان سلحشوری سه امپراطوری نیز معروف است، دربرگیرنده‌‏ی تاریخ اواخرهان شرقی (۱۸۴ پیش‌‏از میلاد تا ۲۸۰ میلادی) و دوران سه امپراطوری (۲۸۰-۲۲۰ میلادی) است. این کتاب اولین بار توسط چِن شو در قرن سوم نوشته‌‏شد. این کتاب در قرن چهاردهم، توسط لو جوآن جانگ به داستان سلحشوری سه امپراطوری تبدیل شد.

[۲] لو منگ 吕蒙)) در سال‌‏های ۱۷۸ تا ۲۲۰ میلادی می‌‏زیست. او یک ژنرال ارتش بود که برای سان کوان، امپراطور ایالت وو در دوران سه پادشاهی (۲۸۰-۲۲۰ میلادی) خدمت می‌‏کرد.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 5 + 2 چند است؟

تک نشانه

take neshaneh logo
3Neshaneh Reportatge
مهدی فضلعلی
021-77449301
info@mehdifazlali.com
مهدی فضلعلی هنرمندی شاخص در پتینه
مهدى فضلعلى متولد سال ١٣٥٨ فارغ التحصیل رشته مدیریت صنعتى است. او کار هنری خود را از سال 77 از طریق همکارى با استادان ...


ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر