با نگاهی نو به شخص نگریستن

کد خبر 9930 - 1392 09 | تاریخ: 1436 روز پیش-1392/09/22 | ساعت: 12:25

این اصطلاح در کتاب تاریخ سه امپراطوری[۱]، در توصیف ژنرال برجسته‌‌‏ی ایالت وو، لو مِنگ[۲]، آمده است.

لو منگ در دوران جوانی‌‌‏اش علاقه‌‌‏ای به مطالعه نداشت و در‌‌‏عوض به تمرین مهارت‌‌‏های رزمی می‌‌‏پرداخت. حتی بعد از اینکه ژنرال ارتش شد، از مطالعه امتناع می‌‌‏کرد. در‌‌‏نتیجه او فقط یک جنگجو بود.

روزی پادشاه ایالت وو به او گفت: “به‌‌‏عنوان یک ژنرال ارتش باید همواره بر دانش خود بیافزایی.”

لو منگ پاسخ داد: ” من آن‌‌‏قدر با امور نظامی مشغول هستم که برایم وقتی برای مطالعه کردن باقی نمی‌‌‏ماند.”

آنگاه پادشاه گفت: ” از تو نمی‌‌‏خواهم که دانشمند شوی. مطالعه‌‌‏ی بیشتر به تو کمک می‌‌‏کند که دیدت را نسبت به مسائل بیافزایی و خردت را غنی سازی. تو چنین گفتی که وقتی برای مطالعه نداری اما من به‌‌‏عنوان یک پادشاه در مقایسه با تو باید به مسائل بیشتری رسیدگی کنم اما هنوز زمانی را برای مطالعه برای افزایش دانش خود در‌‌‏نظر می‌‌‏گیرم.”

بعد‌‌‏از این گفتگو، لو منگ ترغیب شد و مطالعه را آغاز کرد. کم‌‌‏کم دانش او افزایش یافت و او تبدیل به یک متخصص مسائل جنگی شد.

روزی فرمانده‌‌‏ی کل ارتش از‌‌‏کنار لو منگ می‌‌‏گذشت. او تصور می‌‌‏کرد که لو منگ دانش ضعیفی دارد و نمی‌‌‏توان درباره‌‌‏ی امور نظامی با او گفتگو کرد. اما دستیارش به او گفت که لو منگ فردی آگاه، با دانشی فراوان شده‌‌‏است و او می‌‌‏تواند با لو منگ درباره‌‌‏ی امور نظامی مشورت کند.

در‌‌‏نتیجه فرمانده تصمیم به ملاقات با لو منگ گرفت. در هنگام نوشیدن، آن‌‌‏ها درباره‌‌‏ی نبردی که با ایالت شو در‌‌‏پیش داشتند، گفتگو کردند. لو منگ برای پیروزی در جنگ، چند توصیه و استراتژی به فرمانده‌‌‏ی کل پیشنهاد کرد.

فرمانده از دانش وسیعی که لو منگ کسب کرده‌‌‏بود، به‌‌‏شدت شگفت‌‌‏زده شد. او اظهار کرد: “من تصور می‌‌‏کردم که تو مردی هستی که چیزی جز جنگ درمیدان نبرد نمی‌‌‏دانی؛ اما اکنون می‌‌‏بینم که تو هم فردی زیرک و هم خردمند شده‌‌‏ای. ناچارم اعتراف کنم که تو دیگر شخصی که می‌‌‏شناختم نیستی.”

لو منگ پاسخ داد: “اگر شخصی با عزم راسخ را به مدت سه روز نبینی، باید با دیدی نو به او بنگری.”

این اصطلاح برای تحسین فردی که پیشرفت بسیاری کرده‌‌‏است، به‌‌‏کار می‌‌‏رود.


[۱] کتاب تاریخ سه امپراطوری که به نام داستان سلحشوری سه امپراطوری نیز معروف است، دربرگیرنده‌‏ی تاریخ اواخرهان شرقی (۱۸۴ پیش‌‏از میلاد تا ۲۸۰ میلادی) و دوران سه امپراطوری (۲۸۰-۲۲۰ میلادی) است. این کتاب اولین بار توسط چِن شو در قرن سوم نوشته‌‏شد. این کتاب در قرن چهاردهم، توسط لو جوآن جانگ به داستان سلحشوری سه امپراطوری تبدیل شد.

[۲] لو منگ 吕蒙)) در سال‌‏های ۱۷۸ تا ۲۲۰ میلادی می‌‏زیست. او یک ژنرال ارتش بود که برای سان کوان، امپراطور ایالت وو در دوران سه پادشاهی (۲۸۰-۲۲۰ میلادی) خدمت می‌‏کرد.


منبع : اپک تایمز فارسی

ارسال نظرات

userPhoto 3Neshaneh
جمع 18 + 9 چند است؟

ADVERTISING

مطالب مرتبط فرهنگ و هنر